/ by /   A nap híre / 0 comments

A legendás goodwoodi lóversenypálya Anglia déli részén található, a szűk harmincezer fős Chichester-től öt mérföldre északra, Nyugat-Sussex-ben. Goodwood a richmondi herceg otthona immár 1679 óta, büszkék rá, hogy a pálya – mely adottságai miatt a „legangolabb” versenypálya – és az azt övező terület a világ egyik legszebb sportlétesítménye. A lóversenypálya ad otthont a hagyományos ötnapos Glorious Goodwood meetingnek, melyet minden évben július végén és augusztus elején rendeznek meg és amely az angol síkversenynaptár egyik fénypontja. Jelentősége hasonló, mint a júniusi ötnapos Royal Ascot-nak. A 38 Gr1-es brit síkverseny közül hármat: a Sussex Stakes-t, a Goodwood Cup-ot és a Nassau Stakes-t ekkor rendezik. E mellett öt-öt Gr2-es és Gr3-as verseny is megrendezésre kerül. Az esemény rangját jól mutatja, hogy az öt nap során a legkisebb kategóriájú futam megnyerése is hatalmas presztízzsel jár minden versenyló tulajdonos számára. A seregszemle tradicionális neve Glorious Goodwood, amit a nagylelkű és jelentős szponzori támogatás óta Qatar Goodwood Festival névre kereszteltek át.

A versenypálya vonalvezetése még szigetországi szemmel is különleges és nagyon nehéz, nagyon összetett és nehezen lovagolható. Nem körpálya, sőt! Egy 1200 méteres egyenespályával rendelkezik, itt futnak a rövidtávú versenylovak. Jellegzetessége a „Stewards’ Cup Course”, amely első kétszáz métere emelkedőn, majd utána többnyire lejtőn halad. A pálya túloldalán elég szűk a futófelület, innen a jobbra forduló kanyarból különböző távú versenyek rajtjai indulnak. Ezek közé tartozik a 2000 méteres „Craven Course”, a 2400 méteres „Gratwicke Course” és a 2800 méteres „Bentinck Course”. A 4200 méteres starthely, a „Cup Course” gyakorlatilag a célban van, ami azt jelenti, hogy a befutóegyenes mindkét irányból megfutják a lovak. Előbb kifelé futnak, majd jönnek a pálya sava-borsának számító, változatos terepviszonyokkal bíró hurkok, ami azt jelenti, hogy több száz méteren keresztül kanyarban haladnak a hurok megkerülésekor, majd jön ismét a befutóegyenes, de már visszafelé egészen a célig. A hurok során erős hullámok és éles kanyarok vannak. A versenyt nem itt kell megnyerni, de a pályát nem megfelelően ismerő lovasok itt tudják azt elveszteni.

Ezen a versenytéren a ma ismert „Glorious Goodwood” eseményt 1802-ben futották először. Ekkor alapították a Goodwood Cup-ot, mely Anglia egyik vezető és állandó kiemelt nagydíja. A sportágtörténetileg is jelentős egyik korai hendikepet, a Goodwood Stakes-t 1823-ban hozták létre. A Cup-ban hároméves és idősebb lovak vehetnek részt, jelenlegi távja 2 angol mérföld (3219 méter) és a kanyarból indul felfelé, gyakorlatilag a befutóegyenes és a hurok találkozásától. A versenyt rögtön háromszor Bucephalus nyerte meg, az ezüst kupát a harmadik győzelem után véglegesen a tulajdonos kapta meg, így a cseretrófea már egy aranykupa volt. Kezdetben 4800 méteres távon (három mérföld) zajlott a futam, amit később 4200 méterre csökkentettek. A verseny kiírása 1991-ben tovább korszerűsödött és azóta a futamot 3200 méteren rendezik meg.

A világ nagydíjak jelenlegi versenyértékelési rendszerét (Gr osztályozás) 1971-ben vezették be. Ekkor a Goodwood Cup Gr2-es volt, majd a versenyben futó lovak teljesítménye miatt 1985-ben Gr3-ra minősítették vissza. A versenyrendezők válaszút elé kerültek, vagy ragaszkodnak a kissé poros és tradicionálisan hosszú és a ma már kevésbé korszerű versenytávhoz, vagy az idő szavához és a tenyésztési trendekhez igazodva kissé módosítják a nagy múltú verseny távját, végül 1990-ben az utóbbi mellett döntöttek és 200 méterrel lerövidítették, majd a következő évben a jelenlegi hosszára, azaz 3200 méterre csökkentették. Az elképzelésük bevált, a korszerűbb, de még mindig extra hosszú távon megjelentek a legjobb távbíró lovak, így 1995-ben visszaminősítették a versenyt Gr2-re, majd 2017-ben elnyerte a legmagasabb státuszt, azaz a Gr-1-es besorolást, amihez hozzátartozott az addigi 300.000 fontos versenydíj emelése 500 000 fontra. A Goodwood Cup Britannia egyik vezető versenye a stayerek – a hosszú távú versenyzésre szakosodott lovak – számára. Ez a futam a Stayers’ Triple Crown második állomása az Ascot Gold Cup után, melyet a Doncaster Cup követ. Az esemény legnagyobb érdeklődésre számontartott futamát a hagyományoknak megfelelően az ötnapos Glorious Goodwood nyitónapján rendezik meg.

A több mint két évszázadban számos külföldi tenyésztésű ló nyerte meg a Cup-ot a 19. század közepén. Franciaország korai győztesei között volt Jouvence, Monarque és Flageolet, az Egyesült Államokat pedig Starke képviselte 1861-ben. Utóbbi telivér érdekessége, hogy később hazánkba került fedezőménnek. Amire mi magyarok roppant büszkék vagyunk és ezt nem csak mi, de a hivatalos honlap és az angol lóversenytörténettel foglalkozó szaksajtó is kiemeli, hogy a magyar Kincsem, aki ötvennégy futamon át veretlen kanca 1878-ban győzött az ellene kiálló legjobb angol lovak ellen Madden-nel a nyergében.
A közelmúltban a Kupa történetének két nagyon komoly alakja volt, az egyik Double Trigger, aki a 90-es években háromszor is megnyerte a versenyt, a másik nagy sztár, Stradivarius négyszeres bajnok (2017-2020), ráadásul zsinórban, ami gyakorlatilag megdönthetetlen. Utolsó két sikerekor a Kincsem Parkban is hőssé váló Dettori kuporgott a nyergében.

A Goodwood-ban megrendezésre kerülő Gr1-es verseny még a Sussex Stakes mérföldes lovaknak. A ma már egymillió fonttal díjazott versenyt a veretlen és hatalmas Frankel kétszer is elhódította, 2011-ben és 2012-ben. A harmadik Gr1-es verseny a 2000 méteres Nassau Stakes. Hasonló a távja a Kincsem Hendikepnek is, ami klasszis közeli hároméveseket hív a startjához. Az idei öt nap során 5,7 millió font lesz a versenydíj és a tervek szerint a helyszínen 90.000 néző fogja kísérni az eseményeket.

Az idei évben a hazai lóversenysportot az a megtiszteltetés érte, hogy a tél folyamán hazánkba látogatott a goodwood-i pálya első számú szakmai vezetője Edward Arkell. Részt vett a Lóverseny Gálán és díjakat adott át, valamint előadást tartott a galopp trénereknek Goodwood-ról és az angol lóversenysport felépítéséről. A 2025-ös Glorious Goodwood július 29-én, kedden indul, kíváncsian várjuk a gigászok küzdelmét.

Krebs András

SHARE THIS