Eszes Mátyás és névadó lovai

Eszes Mátyás (1943-2001)

1959-ben, 16 évesen került a pályára Gönczi Ernőhöz, de rajta kívül olyan nagy tudású szakembereknél tudta elsajátítani a szakmát, mint Papp Albert, Paulovitz János és Szabó István. 1962. február 18-án nyerte élete első versenyét egy hétéves herélttel, Fullánkkal 32.1-ben. Szabó István kezei alatt különleges tehetségként robbant be az élvonalba és 1970-ben már megnyerte 60. versenyét, majd 181. győzelme után, 34 évesen, 1977 év elejétől kapott idomárhajtói engedélyt. 1996. december 31-ig, tehát pontosan 20 évig idomította a rá bízott lovakat, legyen az hendikep, vagy akár nagyverseny, állandóan az élmezőnyben végzett velük. 1982-ben 53 győzelemmel hajtó championi címet szerzett, amit még kétszer meg tudott ismételni (1984, 1985). Három Derby-győzelem fűződik a nevéhez, idomítottjai pedig 807 elsőséget szereztek a kezei alatt, ebből kettő volt Derby-siker, amit saját maga is hajtott. 1984-ben Jágó (stpm) és 1988-ban Nemecsek (pm) nyerte meg a kék szalagot számára. 1985-ben Nagy Ferenc idomár a Kétévesek Nagydíja győzelme után ismét felkérte Komornyik (stpm) hajtására ezúttal a Derby-ben, amit győzelemre váltott. Legjobb lova a 13 nagyversenyben győztes Jágó, aki tenyésztésünk egyik büszkeségének, a 19 kiemelt versenyt nyerő Apinak (pm) a legjobb utódja. Jágó kétszeres Ügetőkupa győztes és kétszeres „Év Ügetőlova” is (1984, 1985) volt, fia Póz (stpm) is Derby-t nyert. 1988-ban Nemecseket is megválasztották az „Év Ügetőlovának”, így már háromszor érdemelték ki Eszes Mátyás idomítottjai ezt a büszke címet. Ritka, kiemelkedő hajtói teljesítmény még az is, hogy vendéghajtóként Komornyikkal első lett két korosztályos versenyben, a Kétévesek Nagydíjában és a Derby-ben. A Négyévesek Nagydíja győzelmét már Kiss Béla hivatásos hajtóval aratta ez a kiváló mén, így három éven keresztül évjáratelsőként zárt az adott szezonban. Ez a bravúr előtte csak két ügetőnek, a felejthetetlen Apinak és a kiváló Kabalának sikerült. Kitűnő kancája a kiemelt versenyt nyerő és helyezett Platina (stpk), három- és négyévesen pályarekordot tartott 19.9 illetve 18.4-ben. Eszes Mátyás 759-szer hajtott vissza a célbírói torony elé győztesként, utolsó sikerét 1998. január 10-én a nyitó napon aratta Unicum kocsijában 24.8-as idővel. Meglehetősen korán, mindössze 58 évesen hagyott itt minket. Tanítványai Jáder László és Soós Imre II. vitték tovább szakmai tudását és adták át ők is az utókornak.

Névadók

23 éve, 2001. október 27-én hagyott itt minket Eszes Mátyás idomárhajtó. A szombati napon az Ő emlékének adózva, a legjobb lovairól neveztük el a futamokat.

Komornyik stpm. (Basco-Dajka) – 1982-ben, Babócsán született. Anyja, Dajka gyenge képességű (35.5-ös rekordú), de a nagy „regenerátor” Talent Scout lánya, ami Komornyikban meg is mutatkozott, mivel kitűnő versenyló vált belőle. Apját, az olasz tenyésztésű, 16.7-es rekordú Basco-t a ménes akkori vezetője, Laufer Imre hozta be Ausztriából 1980 decemberében. Több ivadéka is kitűnő ügetővé vált (Parcella, Omnia, Kapos, Kirke), de az élre talán a legeredményesebb Komornyik kívánkozik, aki 18.1-es legjobbal rendelkezett, melyet Moszkvában ért el hétévesen a Hippodrom Díj megnyerésekor. Ezen kívül három korosztályos versenyben nem talált legyőzőre, 1984-ben a Kétévesek Nagydíja (Eszes Mátyás), 1985-ben a Magyar Ügetőderby (Eszes Mátyás), 1986-ban a Négyévesek Nagydíja (Kiss Béla) voltak a nagyverseny győzelmei a Nagy Ferenc idomításába tartozó klasszisnak. Ezt a három komoly tenyészversenyt a régmúltból rajta kívül csak az extraklasszis Apinak és Kabalának sikerült megnyernie. Ezen kívül kétszer ért fel a dobogó második fokára, 1988 Budapest Édesipari Kupa és 1989 Munka Ünnepe Díj, valamint egyszer volt harmadik 1985-ben, a Szent István Díjban. 1990-ben fejezte be pályafutását, melynek során 168 versenyéből 28-at nyert meg és összességében futásainak a felében végzett az első háromban. Nagy reményekkel került a tenyésztésbe, de ott nem sikerült maradandót alkotnia.

Fecsegő pm. (Talent Scout-Makogó) – 1977-ben Somogysárdon született. Apjával a kitűnő örökítő Talent Scout-tal már többször foglalkoztunk, méncsikói közül többen is klasszis erényeket mutattak (Cyrano pm., Cégjegy pm., Csínom Palkó pm., Zeusz sm., Zápolya pm.). Kancacsikói közül Derby-győztest adott Dajka (Komornyik stpm.) és Zsazsa (Gábor pm.), továbbá a versenyeiben is remeklő Almás (Hot-dog pm.). Bárnő (pk), Cousine (pk) és Csalóka II. (pk) pedig kiemelt versenyeikben elért győzelmeikkel tűntek inkább ki. Fecsegő anyja, Makogó szinte semmit nem mutatott, mindössze 26.6-os legjobbal bírt, viszont remek származású kanca volt. Francia apja Uniforme (fm) 1949-ben a Bródy-féle importokkal érkezett és remekül bevált a tenyésztésben. Neki köszönhetjük a több nagyversenyt nyerő Karvalyt (pm), Lápvirágot (stpk), a remek Klarinét-ot (fm) és a szintén több kiemeltet, köztük Derby-t is nyerő Gházit (fm). Anyai felmenőinél pedig a szintén kitűnő örökítőt The Skippert találjuk. Fecsegő 1985-ben fejezte be versenykarrierjét, mely idő alatt 118 futásából 33-szor tudott győzni és versenyeinek több mint a felében az első háromban végzett. Egy nagyversenyben fordult vissza nyerőként, 1982-ben a Moszkvai Díjban nem talált legyőzőre, kétszer pedig a második helyen végzett, 1983-ban a Hungária Díjban és a Ménesek Díjában, mindannyiszor Eszes Mátyással. Legjobbja 19.6 lett, ezzel évjáratában a harmadik volt. Ő is ki lett próbálva a tenyésztésben, de neki sem sikerült maradandót alkotnia.

Nadály stpm. (Adonis Hanover-Fád) – Babócsán született 1985-ben. Amerikai apja 14.3-as rekorddal bírt, legjobb mén ivadéka a három nagyversenyt nyerő Tripszin (pm). Kanca utódjaiból egyik sem alkotott versenyeiben maradandót, de a tenyésztésben viszont kettő igen hasznosnak bizonyult. Okoska (pk) adta a Derby-nyerő Anikó Star-t (pk), és a Kanca Díj nyerő Jegyüzért (pk), Odisszea (pk) szintén Derby-nyerőt adott Up Star (pk) személyében. Nadály anyja Fád versenyben semmit nem mutatott, mindössze 33.2-es legjobbal bírt, viszont kiváló felmenőkkel rendelkezett, ami miatt kipróbálták a tenyésztésben, így az apai oldalon a klasszis Kabala révén a kiváló örökítő Uli található, az anyain pedig Elton Hanover és a sikeres családalapító kanca Twiddle. Nadály „mindössze csak” a Négyévesek Nagydíját nyerte meg (Eszes Mátyás) és második lett 1991-ben a Sennyey Géza Emlékversenyben, de pályarekordot tartott az ötéves és idősebbek között 2400-3000 méterig, illetve 3000 méter felett is. 12 éves koráig versenyzett, mely idő alatt 239 futásából 30-at nyert meg, legjobbja pedig 20.1 volt.

Platina stpk. (Reprise-Variáció) – Mezőhegyesi tenyésztés, 1987-ben született. Anyja, a klasszis Kabalának (fm) a lánya, közepes képességű 26.6-os legjobbal rendelkezett, de a tenyésztésben igen jól bevált. Három csikóját érdemes kiemelni, mindjárt az elején a klasszissá vált Föl-le (pm) szerepel a maga 10 nagyverseny – köztük a Derby győzelmével -, utána jön az egyet nyerő, de több pályarekordot tartott Platina, végül a 18.8-as rekordú, igen hasznos, Zápolya (pm) apaságú Vicomte (ph) zárja a sort. Reprise (pm) amerikai tenyésztés és kiváló felmenőkkel bírt (apja Noble Victory 11.8-as rekord), legjobbja 13.1 volt. Három kanca utódját lehet kiemelni, elsősorban a verseny eredményei miatt Platinát, majd Sorsot (pk), aki a klasszis Diktátort (stpm) adta, végül a több remek ügetőt ellett Pöstyén (pk) és az ő lánya Eperjes (pk) révén is kitűnő lovak kerültek a pályára. Platina kétévesen kétszer állt starthoz és mindkettőt megnyerte, háromévesen, 1990-ben behúzta a kétfutásos Béke Díjat (Eszes Mátyás), továbbá ebben az évben pályarekordot futott 1600 méteren 19.9-ben, majd négyévesen is 18.4-ben, ami egyben a legjobbja is lett. Négyszer lett második a kiemelt versenyeiben, 1990-ben Szent István Díj, 1991-ben Pulay Kornél Emlékverseny és Nemzeti Díj, 1992-ben Köztársasági Díj. Mindössze hatéves koráig versenyzett, mely idő alatt 89-szer állt starthoz, ebből 14-et nyert meg, melyből a fenti egy volt kiemelt.

Jágó stpm. (Api-Katerina Rodney) – A somogysárdi ménes büszkeségének Apinak a legjobb ivadéka 1981-ben született. Bár csak megközelíteni tudta apja 19 nagyverseny győzelmét (ami a mai napig a legtöbb nagyversenyekben elért győzelem) a maga 13 sikerével, de így is méltó utódjaként írta be magát a hazai tenyésztésű ügetők legjobbjai közé. Apival bővebben majd a Ménesek Díja napján foglalkozunk, most csak annyit, hogy apja Packard szülei révén kitűnő vérvonalat láthatunk, a családalapító klasszis kancát Recorder-t és a törzsalapító mént Boccaccio-t. Jágó rekord nélküli anyja amerikai tenyésztés és 1973-ban került hazánkba, második évjáratában adta Jágót. Az ő apja Duke Rodney három világrekordot állított fel karrierje során és 14.8 volt a legjobbja, mindez az 1950-es években! Jágó már kétévesen is mutatta, hogy nem akármilyen ló lesz belőle. Hét versenyéből ötöt nyert meg, amiből kettő volt nagyverseny, a Kétévesek Nagydíját még Paulovicz János II.-vel, majd innentől minden kiemeltet Eszes Mátyással abszolvált, így második sikerét az Őszi Kísérleti Versenyt is, majd szerzett egy második helyezést is, ezzel rangelső lett évjáratában. Háromévesen öt kiemeltet zsebelt be: Moszkvai Díj (hároméves versenyrekordban 24.4-ben), Magyar Ügetőderby, Hungária Díj, újra az Őszi Kísérleti Verseny, végül a Ménesek Díja. Ebben az évben az időalapon számított rangsorban „csak” második Jegy (pm. 23.0) mögött, viszont elnyerte az „Év Ügetőlova” címet. Négyévesen folytatta remek sorozatát és öt nagyversenyben nem talált legyőzőre: Munka Ünnepe Díj, Nemzeti Díj, Alkotmány Díj, ismét az Őszi Kísérleti Verseny, amit 21.4-es korosztályos versenyrekordban nyert meg, végül a Baka Hendikep, ahol 140 métert adva az elejének, 27.4-es négyéves verseny-és kategóriás rekordban győzött. Ebben az évben vereséget szenvedett ugyan két nagyversenyben is Játszitól (Négyévesek Nagydíja és Ménesek Díja), de így is az „Év Ügetőlova” lett újra. Az évjárat rangsorában ismét második, ezúttal a klasszis Játszi mögött, aki 20.2-es idejével lett a legjobb. Utolsó évében, 1986-ban, ötévesen futotta 19.3-as legjobbját Moszkvában 1600 méterre, ahol másodikként végzett, itthon pedig megnyerte utolsó kiemelt versenyét a Vörös Október Díjat, és megpróbálta negyedszerre is behúzni az Őszi Kísérleti Versenyt, de a hároméves versenyrekordban győző Lázálom (22.6) ebben megakadályozta, így második lett és ugyanígy végzett a Budapest Édesipari Kupában is. Jágó pályafutása során 56 versenyben indult, amiből 31-et nyert meg, ebből a fent említett 13 volt kiemelt, 10-szer volt második és 6-szor harmadik, mindössze 9-szer nem volt az első háromban. Jágó a csúcson vonult vissza, elkerülve ezzel sok nagy klasszis sorsát, akiknek „öregen” kellett megkóstolni a vereség keserű kenyerét. Ezután a tenyésztést szolgálta, ahol sajnos nem teljesen váltotta be a hozzá fűzött reményeket, de azért egy kiemelkedő ivadéka, a Derby-győztes Póz (stpm) révén mégis maradandót tudott alkotni.

SHARE THIS