Csupor Ferencet kérdeztük az idei Arquana árverés tapasztalatairól, hiszen évek óta ő az egyik olyan személy, aki összefogja a magyar vásárlók franciaországi vásárlói látogatását. Idén egyelőre ő 1 lóval „gazdagodott” Deauville-ben, míg Stanislav Georgiev tulajdonosainak 5 telivért vásárolt. (A 6 ló származási lapját hamarosan ismertetjük az E-Turf olvasóival)
– Mik voltak a benyomásaid idén? Tudsz összevetni, hiszen évek hosszú sora óta részt veszel az Arquana árveréseken…
– Ami mindig megvolt és megvan, az a kiváló hangulat. Ez szerintem sosem változik. Azon kívül viszont mindig alakul valami… Tény, hogy az olcsó lovaktól felfelé is széles a spektrum. Tudnak a kisebb pénzűek is lóhoz jutni, de a gazdag istállóknak is komoly – talán a legkomolyabb – vadászterület Deauville.
– Össze lehet vetni a badenivel?
– Itt nagyon sok lovat vezettek fel, többet, mint tavaly. Mindenképpen a francia a minőségibb, és nagyon sok német (pl. Hoferék) eleve ide jár inkább. Ami érdekesség, hogy a hazai, tehát francia vásárlók is szinte „ölik” egymást, mert úgymond az itt vett lovak nekik hazaiaknak számítanak futtatói szempontból. A spanyolok a közelség miatt – ez amúgy a németekre is vonatkozik – szintén sokan érkeznek licittábláikkal. Amúgy a németekre egy szó erejéig visszatérve: sajnos sok futtató abbahagyja, kvázi „kihalnak”, míg a fiatalabbak sokkal inkább a francia lovakat részesítik előnyben. És bár ez drágább kicsit, de mégsem. Miért? Mert a Goffs, azaz írországi aukció például kicsit olcsóbb ugyan, de sokkal több a járulékos költsége. Érdemes tehát Deauville-ben lovat venni!
– Érdekes, hogy az elmúlt évtizedben az angol tréningű lovak arattak a francia nagydíjakban, mégis az Arquanán vesznek inkább telivért, mint Angliában. Miért?
– Két okkal magyaráznám. Egyrészt nekik nagyon betett a Brexit, azaz ez jelentősen feltornázta az áraikat, a szállítást, a VÁM-ot stb. Másrészt bár náluk több a klasszis versenykarrierű apamén, ellenben a megfizethetőbb, és „csak” másodklasszisú, ugyanakkor kiemelkedő származásúakból lényegesen több van franciaföldön. Őszintén javaslom a magyar tulajdonosoknak, hogy itt nézzenek szét, valószínűleg nem fogják megbánni…
-kömi-