Írta: Scott Burton, Racing Post. Fordította és szerkesztette: Kovács Botond.
A sport világában folyamatos küzdelem folyik a doppingszerek használata ellen. A humán sportokban csakúgy, mint a lósportban, a kitűzött pénzdíjak és a hírnév elvakítják a tisztességtelen résztvevőket, és céljuk elérése érdekében nem válogatnak az eszközökben. A versenyek tisztaságát ilyen szempontból is szigorúan ellenőrzik mindenütt, a Kincsem Nemzeti Kft. is kiemelt hangsúlyt fektet a jelenség megfékezésére és visszaszorítására.
A legújabb eset Franciaországot érinti, ahol a világon először mutatták ki a szintetikus ITPP (mio-inozitol trifoszfát) jelenlétét versenylóban. A pozitív eredmény következtében a France Galop diszkvalifikálta a Prix de l’Arc de Triomphe előfutamainak során megrendezett Group 1-es besorolású tiszta vérű arab lovak által futott Prix Dragon első helyezettjét, Akoyát. Karin van den Bos, a ló holland idomárja, egy év eltiltást kaphat vétségéért. A dopping-mintát vizeletből nyerték.
Az ITPP mesterségesen előállított teljesítményfokozó szer, amely a vörösvérsejtek oxigén leadását segíti az izmok számára.
Tudományos körökben kételkednek az ITPP hatékonyságában, de ez mit sem változtat azon, hogy a szer a legveszélyesebb kategóriába tartozik, és semmilyen körülmények között nem adható lónak, mivel egyáltalán nem rendelkezik gyógyászati hatással.
Van den Bos következetesen tagadja bűnösségét, de elfogadható magyarázattal még nem állt elő, miért találtak a dopping-ellenőrök ITPP-t Akoya szervezetében a futamot követően. A mintát a francia Laboratoire des Courses Hippiques (LCH – kb. Lóversenypályák Egyesített Laboratóriuma) vizsgálta először, és a pozitív eredmény kimutatását a Mauritius szigetén székelő Quantilab is megerősítette. Az LCH hatvanöt alkalmazottja évi 30000 vizsgálatot végez a francia versenyüzemben (ügető és galopp). A laboratórium vezetője, Ludovic Bailly-Chouriberry nyilatkozata szerint a jó oldalon álló tudósok már régóta vadásznak az ITPP-re, és végre sikerült kifejleszteni azt a módszert, amelynek segítségével kimutathatóvá vált.
– Az első gyanús mintákat Hongkongból szereztük, és gőzerővel munkához láttunk. Fáradozásainkat végül siker koronázta. Komoly áttörés történt, mi vagyunk az elsők a világon, akiknek sikerült kimutatnunk a szert. Az eredményeinkről egy tavaly decemberi tudományos kongresszuson beszámoltam, és a nemzetközi dopping-ellenes szakemberek nem találtak rajtunk fogást. Ezentúl a világ vezető laboratóriumaiban is a mi módszereinket alkalmazzák. Ijesztő kimondani, de közülük még senkinek sem sikerült pozitív mintát produkálnia.
A szakember hozzátette: – A doppingolás ciklikus jelenség. Megfigyelhető, hogy bizonyos szerek használatának gyakorisága megnő, majd hirtelen kimennek a divatból. Ez a folyamatos macska-egér játéknak köszönhető. Az interneten ma már szinte bármit meg lehet rendelni bárhonnan, ráadásul a feketén dolgozó laboratóriumok összejátszanak, és azonnal figyelmeztetik egymást, ha valamelyikükre lecsapnak a hatóságok.
A France Galop nemrégiben publikált adatai szerint Franciaországban huszonkét esetben mutatták ki tiltott szer használatát versenyt követően a 2018. évben (a tavalyi adatok még feldolgozás alatt vannak), tréningben öt alkalommal buktak meg a doppingolók. Az elvégzett tesztek 0.23%-a zárult pozitív eredménnyel.
A holland tréner még nem fellebbezett a döntés ellen – kétséges, hogy ez megtörténik – , és kénytelen volt eltűrni, hogy Akoya helyett a Charles Gourdain által idomított Al Shamoos-hoz kerüljön a győztesnek járó trófea.